Naukowcy z Space Telescope Science Institute oraz Southwest Research Institute, korzystający z teleskopu Hubble, odkryło nowy księżyc, orbitujący w odległości ok 20 000 km wokół planety karłowatej Makemake.

Księżyc ten otrzymał nazwę roboczą MK2. Jest drugim najjaśniejszym obiektem, zaraz po Plutonie, znajdującym się w odległym pasie Kupiera – ogromnym skupisku komet, lodowych skał i innych obiektów, orbitujących wokół Słońca, a położonych daleko za orbitą Neptuna.

Makemake to trzecia co do wielkości rozpoznana planeta karłowata, swą nazwę otrzymała po bogu Make-make funkcjonującym w wierzeniach ludów Wysp Wielkanocnych – Rapa Nui. Ma średnicę równikową ok 1200-1500 km, co stanowi ok 1/10 średnic Ziemi oraz 2/3 średnic Plutona. Została odkryta w 2005 roku.

Odkrycie Makemake, wraz z innymi planetami karłowatymi: Ceres, Eris i Humea stało się w 2006 roku przyczynkiem do deklasyfikacji Plutona jako planety.

Księżyc MK2 jest jeszcze mniejszy, ma średnicę 160-180 km.

Prawdopodobnie MK2 powstał przez kolizję Makemake z innym obiektem z Pasu Kupiera.

Dalsze badania trwają…